Docent
Doc. dr Nikola Petrović

Diplomirao je na Filozofskom fakultetu u Beogradu na Odeljenju za psihologiju. Posle studija radio je u Beogradu u Viktimološkom društvu Srbije, više srednjih škola i Visokoj medicinskoj školi strukovnih studija “Milutin Milanković” pre nego što se zaposlio na Filozofskom fakultetu u Beogradu. Doktorirao je na temu Profesionalna etička uverenja i postupci kliničkih psihologa u Srbiji, a ubrzo zatim postao i predsednik Odbora za etička pitanja Društva psihologa Srbije. Član je i etičkog odbora Evropske federacije psiholoških asocijacija. Pored toga završio je edukaciju iz racionalno emotivno bihejvioralne terapije i postao supervizor i edukator u okviru Udruženja za kognitivne i bihejvioralne terapije Srbije, a odslušao je i edukacije iz sistemske porodične terapije, dijalektičko bihejvioralne terapije, terapije posvećenosti i prihvatanja, psihološke prve pomoći i kognitivno bihejvioralnog koučinga. Učestvovao je u više naučno-istraživačkih projekata, bio član naučnog odbora više konferencija i bio recenzent u mnogim časopisima, kao i član uredništva za časopis Temidu i časopis Journal of Rational-Emotive and Cognitive-Behavior Therapy. Takođe, bio je gost predavač na više fakulteta u Srbiji, ali i u drugim zemljama npr. na Univerzitetu Sri Jayewardenepura na Šri Lanci.

Oblasti istraživanja: klinička psihologija, psihoterapija, intervencije u krizi, nasilje u porodici, etika u psihoterapiji.

Odabrane publikacije:

Kukić F, Lockie RG, Vesković A, Petrović N, Subošić D, Spasić D, Paspalj D, Vulin L, Koropanovski N. Perceived and Measured Physical Fitness of Police Students. International Journal of Environmental Research and Public Health. 2020; 17(20):7628.

Kukić, F., Orr, R. M., Vesković, A., Petrović, N., Subošić, D., Koropanovski, N. (2022). Association between perceived stress, coping profile and fear during the COVID-19 pandemic among male and female police students. Medycyna Pracy, 73(3), 179-190. https://doi.org/10.13075/mp.5893.01145

Kukić, F., Koropanovski, N., Vesković, A., & Petrović, N. (2022). Physical activity as a means to improve subjective vitality of university students. Research Quarterly for Exercise and Sport, 1–9.

Klikovac TD, Petrović N, Šarić Đ. Assessment of Cancer Patients’ Mental Health during the Coronavirus Pandemic in Serbia. International Journal of Environmental Research and Public Health. 2023; 20(2):1132.

Petrović, N.M. (2016). Efekat etičke pozicije i edukacije na etička uverenja psihologa koji se bave psihoterapijom u Srbiji. Primenjena psihologija, 9(3), 261–272.

Lavirint stresa, Zavod za udžbenike, Beograd, 2019; (koautor)

Nasilje u porodici u Vojvodini, Pokrajinski sekretarijat za rad, zapošljavanje i ravnopravnost polova., Beograd, 2010; (koautor)

dr Nikola Petrović
Kontakt podaci